چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ | Wednesday 22 Jan 2020
(current)

مستند (در جستجو فریده) نماینده ایران در اسکار

  سینمای ایران         ۲۷ مرداد ۱۳۹۸         0

مستند بلند «در جست‌وجوی فریده» در تصمیمی بی‌سابقه به عنوان نماینده ایران برای رقابت در رشته بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۲۰ انتخاب شد. این فیلم به کارگردانی آزاده موسوی و کورش عطایی چندین جایزه از جشنواره سینما حقیقت سال گذشته برده بود و به تازگی اکران عمومی شده است.

این نخستین بار است که ایران یک فیلم مستند را به عنوان نماینده خود به رقابت اسکار معرفی می‌کند. همچنین هیات انتخاب بر خلاف سنت سال‌های اخیر که اواخر شهریور و در آخرین روزهای مهلت نهایی معرفی به آکادمی اسکار رای به نماینده نهایی می‌داد، امسال یک ماه زودتر تشکیل شد و به جمع بندی رسید.

روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی در خبری ناگهانی که بعد از نیمه شب منتشر شد، خبر انتخاب «در جست‌وجوی فریده» به عنوان نماینده ایران در رقابت اسکار ۲۰۲۰ را اعلام کرد. این در حالی‌ست که معمولا خبر تشکیل این هیات و سپس بررسی نامزدها و در نهایت نماینده منتخب طی چند روز اعلام می‌شد.

در متن منتشر شده از سوی بنیاد فارابی به نقل از رائد فریدزاده، دبیر و سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار آمده که در ابتدا فهرستی اولیه متشکل از ۱۰ فیلم در جلسه انتخاب نماینده سینمای ایران به اسکار از میان ۷۰ فیلم اکران شده که شرایط لازم برای شرکت در مراسم اسکار را داشتند، انتخاب شدند و از میان فهرست اولیه که شامل ۱۰ فیلم بود، پس از رای گیری و تجمیع نظرات، به یک فهرست متشکل از سه فیلم قصر شیرین (رضا میرکریمی)، در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطایی) و متری شش و نیم (سعید روستایی) رسیدند.

به گفته فریدزاده، از میان فهرست سه فیلم موجود و با رای هیات انتخاب، فیلم «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی به عنوان گزینه نهایی و به عنوان نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد.فیلم های مغزهای کوچک زنگ زده (هومن سیدی)، بمب، یک عاشقانه (پیمان معادی)، سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر)، آشغال های دوست داشتنی (محسن امیر یوسفی)، قصر شیرین (رضا میرکریمی)، در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطایی)، عرق سرد (سهیل بیرقی)، متری شش و نیم (سعید روستایی)، سرخ پوست (نیما جاویدی) و شبی که ماه کامل شد (نرگس آبیار) در فهرست اولیه هیات انتخاب برای معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار بودند.

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی اسکار ۲۰۲۰ از هنرمندان پیشنهادی خانه سینما، فرشته طائرپور (تهیه کننده)، فاطمه معتمدآریا (بازیگر)، ابوالحسن داودی (کارگردان)، تورج منصوری (فیلمبردار)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، امیر اثباتی (طراح صحنه)، مرتضی رزاق کریمی (تهیه کننده)، مهرزاد دانش (منتقد) تشکیل شد که رائد فرید زاده (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) به عنوان عضو حقوقی این جمع را همراهی می‌کرد.

به نقل از آی سینما

مطالب مرتبط
ثبت نظر